Week van de Teek 30 maart t/m 3 april 2026

Voor nieuws, actualiteiten en acties specifiek over Lyme-Borreliose.
Gebruikersavatar
Roxy
Berichten: 8687
Lid geworden op: Wo 29 Okt 2014, 12:14

Re: Week van de Teek 30 maart t/m 3 april 2026 en Tekenseizoen

Berichtdoor Roxy » Di 07 Jul 2026, 15:28

Vervolg op: TICK ME-onderzoek en vervolgstudie TICK REACT en NTR-focus aflevering; Bron viewtopic.php?f=5&t=2782&start=20#p31100

Week van de Teek 2026 en Lyme awareness maand mei 2026 en Tekenseizoen & Informatie Tekenradar: wanneer zijn teken actief?; Bron https://www.tekenradar.nl/informatie/wa ... ken-actief
..Teken kunnen het hele jaar actief zijn als de temperatuur hoog genoeg is..

NPO Radio1
KRO-NCRV - Spraakmakers
1 juli 2026
Waarom verstoppen teken zich altijd in je lies of oksel?; Bron https://www.nporadio1.nl/nieuws/wetensc ... s-of-oksel
..In het hoge gras zit hij te wachten op een gastheer: de teek. Om van de bosrand tot in jouw lies te komen en zich vol te zuigen met bloed, heeft de teek een hele hoop ingenieuze trucjes. Maar wetenschappers van het Amsterdam UMC, waaronder Joppe Hovius bij Spraakmakers, zijn hard bezig een vaccin tegen de teek en zijn trukendoos te ontwikkelen.

In Nederland lopen mensen jaarlijks zo'n 1,5 miljoen tekenbeten op. De meeste mensen worden daar niet ziek van, maar naar schatting krijgt 2 tot 3 procent van de mensen na een tekenbeet de ziekte van Lyme of een andere door teken overdraagbare ziekte.

Bloedmaaltijd
De lies, oksels en tussen de tenen: de teek houdt van moeilijk bereikbare plekjes en huidplooien, zodat hij er niet snel afgekrabd wordt door zijn gastheer. In tegenstelling tot de mug, die maar een paar seconden tot een minuut nodig heeft om zich met jouw bloed te voeden, zit een teek dagenlang vast aan een gastheer voor zo'n 'bloedmaaltijd'.

Dat is ook de reden dat hij zich verschanst op moeilijk vindbare plekken op het lichaam, vertelt hoogleraar infectieziekten Joppe Hovius. Zo scheidt de teek eiwitten uit waardoor je geen pijnreactie krijgt, geen jeuk ervaart en je bloed niet stolt, zodat hij kan blijven drinken. Ook wordt de afweerreactie geremd, zodat je de teek er niet 'uit zweert', zoals je met een splinter zou doen.

Afweerreactie tegen de teek
Volgens Hovius zijn er bepaalde diersoorten die, nadat ze meermaals zijn blootgesteld aan de eiwitten die teken uitscheiden, een afweerreactie ontwikkelen tegen deze eiwitten. Bij een volgende tekenbeet kunnen teken zich daardoor niet goed voeden, waardoor deze dieren beter beschermd zijn. "Er zijn aanwijzingen dat deze reactie ook kan optreden bij mensen."

Vaccin tegen teken
Volgens Hovius is er onlangs een onderzoek afgerond waarbij mensen zijn blootgesteld aan tekenbeten. De afweerreactie wordt nu tot in detail onderzocht om te kijken of die kennis gebruikt kan worden bij de ontwikkeling van een vaccin. Dit zou geen specifiek vaccin tegen de ziekte van Lyme worden, maar tegen de teek zelf. "Teken dragen ook andere ziekteverwekkers bij zich die je met dit vaccin óók zou kunnen voorkomen."

Voordat dit vaccin beschikbaar komt, :arrow: zullen er nog jaren voorbijgaan. :arrow: Tot die tijd zul je na een wandeling dus nog even goed moeten controleren of je niet gebeten bent en het kleine beestje zich tegoed doet aan jouw bloed..
:arrow: En in herinnering:. 'Op weg naar een beter begrip van immuniteit tegen tekenbeten'; Bron https://www.biomaatschappij.nl/artikel/ ... ekenbeten/ en: 'Een vaccin tegen lymeziekte'; Bron https://www.biomaatschappij.nl/artikel/ ... ymeziekte/
En de TICK ME en TICK REACT-onderzoeken; Bron https://www.biomaatschappij.nl/artikel/ ... gen-teken/ en informatie Amsterdam UMC; Bron https://www.amsterdamumc.nl/nl/zorg/tick-me-onderzoek
De NTR-focus aflevering over het TICK ME onderzoek is hier terug te kijken; Bron https://ntr.nl/Focus/287/detail/Tegen-d ... ON_1353482
~ I may not be there yet, but I'm closer than I was yesterday ~
~ There is nothing more beautiful than a rainbow but it takes both rain and sunshine to make a rainbow ~
~ So encourage each other and build each other up - Positive connections ~

Gebruikersavatar
Roxy
Berichten: 8687
Lid geworden op: Wo 29 Okt 2014, 12:14

Re: Week van de Teek 30 maart t/m 3 april 2026

Berichtdoor Roxy » Ma 13 Jul 2026, 19:20

Week van de Teek 2026 en Lyme awareness maand mei 2026 en Tekenseizoen & Informatie Tekenradar: wanneer zijn teken actief?; Bron https://www.tekenradar.nl/informatie/wa ... ken-actief
..Teken kunnen het hele jaar actief zijn als de temperatuur hoog genoeg is..

BN DeStem
12 juli 2026
Opinie: Klimaatadaptief bouwen? Ja, maar kijk ook naar risico op infectieziekten; Bron https://www.bndestem.nl/opinie/klimaata ... ~a6bd4d15/
..Afgelopen maandag (6 juli) was het Wereldzoönosedag. Een dag gewijd aan ziekten die kunnen overgaan van dier op mens en vice-versa, zoals de ziekte van Lyme, Q-koorts, vogelgriep en ook corona. „Aandacht hiervoor is belangrijk”, zegt Eefje Schrauwen, associate lector infectieziekten bij Avans Hogeschool in Breda.

Zoönosen zijn geen ver-van-ons-bedshow en ook geen onderwerp voor alleen microbiologen, dierenartsen of laboratoria. Ze raken aan de manier waarop wij wonen, reizen, bouwen, dieren houden en onze leefomgeving inrichten.

Nederland staat voor een dubbele opgave. We moeten snel veel woningen bouwen én onze wijken aanpassen aan een warmer klimaat waarin perioden van droogte en hevige regenval elkaar afwisselen. Dat betekent meer groen, meer ruimte voor wateropvang, meer biodiversiteit en meer verkoeling op hete dagen.

Dat is hard nodig. Maar wie klimaatadaptatie alleen ziet als een ruimtelijke of ecologische opgave, mist een belangrijke dimensie: gezondheid. Dat sluit aan bij het advies dat het RIVM eind juni gaf om Nederland beter voor te bereiden op internationale dreigingen voor de volksgezondheid.

Want mens, dier en leefomgeving zijn met elkaar verbonden. Infectieziekten houden zich niet aan beleidsterreinen, gemeente- of landsgrenzen. Ze ontstaan juist op plekken waar mensen, dieren en omgeving elkaar raken. En precies die plekken zijn we opnieuw aan het ontwerpen.

Ongeveer zeventig procent van de infectieziekten bij mensen komt oorspronkelijk van dieren - Eefje Schrauwen

Zoönosen zijn niet nieuw; ze zijn er altijd al geweest. Ongeveer zeventig procent van de infectieziekten bij mensen komt oorspronkelijk van dieren. Wat verandert, is de manier waarop die ziekten kunnen ontstaan en zich verspreiden. Klimaatverandering, intensieve veehouderij, reisgedrag, veranderende waterkwaliteit en de manier waarop we bouwen spelen daarin allemaal een rol.

Juist in Brabant is dat geen abstract verhaal. We wonen dicht op elkaar en in delen is ook de veedichtheid hoog. Bijvoorbeeld in Noordoost-Brabant komen mens, dier en leefomgeving intensief samen. Die werkelijkheid lossen we niet morgen op. Maar we kunnen wel leren om er verstandiger mee om te gaan.

Daarvoor is zoönosegeletterdheid nodig. Dat betekent niet dat iedereen specialist moet worden. Het betekent wel dat mensen basiskennis hebben over risico’s, signalen en preventie. :arrow: Wat kun je zelf doen? Wanneer moet je opletten? Wanneer raak je iets juist niet aan? En wanneer is het belangrijk om informatie te delen met een professional?

Muggenpopulaties nemen toe
Dat klinkt ingewikkeld, maar het begint vaak praktisch. Laat bij warm weer geen bakjes of emmers met stilstaand water in de tuin of op het balkon staan. Muggen ontwikkelen zich juist in kleine beetjes stilstaand water. Ook onze gewone huis-tuin-en-keukenmuggen kunnen virussen gaan overdragen. Door langere en warmere zomers nemen muggenpopulaties toe.

Hetzelfde geldt voor andere dagelijkse situaties. Was je handen na een bezoek aan de kinderboerderij. En vertel de huisarts bij onbegrepen klachten dat je intensief contact hebt gehad met dieren, met dieren werkt of recent op reis bent geweest.

De kennis van zoönose begint niet alleen bij de gewone burger, maar ook bij beleidsmakers, stedenbouwkundigen en gemeenten. Terug naar klimaatbestendigheid. Meer groen en meer blauw zijn nodig. Niemand is tegen verkoeling, biodiversiteit of wateropvang. Maar we moeten wel blijven nadenken.

Slimmer ontwerpen
Een wadi kan helpen om piekbuien op te vangen, maar stilstaand water is een broedplaats voor muggen. Een natuurinclusieve wijk kan de leefbaarheid vergroten, maar vraagt ook om hygiëne en alertheid. Dat betekent niet: minder groen, minder water of minder natuur. Het betekent: slimmer ontwerpen.

Ook huisartsen spelen een sleutelrol. Zij kunnen een belangrijke eerste schakel zijn in het herkennen van signalen. Eén extra vraag kan helpen: had iemand contact met dieren, werkt iemand met dieren of is iemand recent op reis geweest? Dat betekent niet dat iedere patiënt verdacht is. Het betekent wel dat publieke gezondheid soms begint met één extra vraag op het juiste moment.

Patiënt met vage klachten
De volgende uitbraak begint misschien bij een mug, een stal, een kat, een gans, een reiziger of patiënt met vage klachten. We hoeven daar niet angstig van te worden. Maar we moeten ook niet doen alsof gezondheid vanzelf volgt uit goede bedoelingen.

De vraag is dus niet of we moeten vergroenen, verkoelen en water vasthouden. Dat moeten we. De vraag is of we dat slim genoeg doen. Toekomstige woonwijken zijn pas echt klimaatbestendig als in de ontwerpfase rekening wordt gehouden met de gezondheid.

Kennis van zoönose is daarbij geen luxe voor experts achter de schermen, maar een vorm van maatschappelijke preventie.

Dr.ing. Eefje Schrauwen is associate lector infectieziekten bij Centre of Expertise Perspectief in Gezondheid van Avans Hogeschool..
:arrow: In herinnering:. bij de Schatkamer Beeld & Geluid: de uitzending DE KENNIS VAN NU (TV) - Zoönosen (2015); Bron https://schatkamer.beeldengeluid.nl/ser ... 0154308931
..In deze aflevering: zoönosen. Zoönosen zijn ziekten die van dieren op mensen worden overgedragen. Ebola en SARS zijn de bekendste, maar ook dichter bij huis zijn voorbeelden te vinden: vogelgriep, Q-koorts, de ziekte van Lyme. Liesbeth Staats gaat op zoek naar de ziekten die wij opdoen uit de natuur..
~ I may not be there yet, but I'm closer than I was yesterday ~
~ There is nothing more beautiful than a rainbow but it takes both rain and sunshine to make a rainbow ~
~ So encourage each other and build each other up - Positive connections ~

Gebruikersavatar
Roxy
Berichten: 8687
Lid geworden op: Wo 29 Okt 2014, 12:14

Re: Week van de Teek 30 maart t/m 3 april 2026 en Tekenseizoen

Berichtdoor Roxy » Wo 15 Jul 2026, 19:30

Week van de Teek 2026 en Lyme awareness maand mei 2026 en Tekenseizoen & Informatie Tekenradar: wanneer zijn teken actief?; Bron https://www.tekenradar.nl/informatie/wa ... ken-actief
..Teken kunnen het hele jaar actief zijn als de temperatuur hoog genoeg is..

Tekenseizoen
AD
15 juli 2026
Recordaantal tekenbeten tijdens extreem hete dagen in juni, meeste beten in bos en eigen tuin; Bron https://www.ad.nl/binnenland/recordaant ... ~a04b15a7/
..Het RIVM heeft tijdens de extreem warme dagen van eind juni een recordaantal tekenbeten geregistreerd in het
:arrow: monitorsysteem Tekenradar.

Wekelijks vraagt het RIVM aan meer dan zevenhonderd mensen of zij die week door een teek zijn gebeten. Voor het eerst sinds de oprichting van Tekenradar in 2022 had meer dan 30 procent van de 673 mensen die antwoordden daadwerkelijk een tekenbeet. Dat is nog niet eerder voorgekomen, zegt onderzoeker Kees van den Wijngaard.

Via de Tekenradar kunnen mensen ook individueel tekenbeten melden. In de hete dagen van eind juni werden op deze manier ook nog eens achthonderd tekenbeten gemeld.

„Normaal zien we in deze periode ook een piek. Dat heeft onder andere te maken met de weersomstandigheden en met het feit dat veel mensen op vakantie gaan. Zo komen teken en mensen eerder met elkaar in contact.”

Tuin en bos
In Drenthe, Groningen en Zeeland werd meer dan 40 procent van de tekenbeten in de tuin opgelopen. In Noord-Holland, Utrecht en Noord-Brabant lag het percentage tuintekenbeten onder de 30 procent. Het RIVM kan niet zeggen waar dat aan ligt.

Dit jaar werd landelijk tot nu toe 34 procent van de tekenbeten in de tuin en 47 procent in het bos opgelopen.

Tijdens de huidige warme dagen worden waarschijnlijk weer veel mensen gebeten, stelt de RIVM-onderzoeker, maar als het zo heet en droog blijft zonder neerslag, bestaat de kans dat het te droog wordt voor teken. „Zij kunnen niet goed tegen de hitte.”..

RTL nieuws
15 juli 2026
Recordaantal tekenbeten gemeld tijdens hete dagen afgelopen maand; Bron https://www.rtl.nl/nieuws/binnenland/ar ... -junidagen
..Klachten door tekenbeten
Je moet een teek zo snel mogelijk verwijderen als je er eentje hebt. Ongeveer 20 procent van de teken is namelijk besmet met de ziekte van Lyme. Twee op de honderd mensen krijgen de ziekte ook daadwerkelijk. Hoe sneller je een teek verwijdert, hoe kleiner de kans op besmetting. Bij 47 procent van de tekenbeten blijft een teek namelijk langer dan twaalf uur zitten.

Je kunt vervelende klachten overhouden aan de ziekte van Lyme, zoals griepachtige verschijnselen, minder kracht in het lichaam, tintelingen en pijn in een of meerdere gewrichten..

:arrow: Informatie - Tekenradar; Bron https://www.tekenradar.nl/ en Nieuws; Bron https://www.tekenradar.nl/nieuws/2026-07-15 en Nieuwsoverzicht; Bron https://www.tekenradar.nl/nieuws
~ I may not be there yet, but I'm closer than I was yesterday ~
~ There is nothing more beautiful than a rainbow but it takes both rain and sunshine to make a rainbow ~
~ So encourage each other and build each other up - Positive connections ~


Terug naar “Nieuws, Actualiteiten en Acties”



Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers en 16 gasten